Acest website utilizeaza cookies-uri. Inchide mesajul | Detalii cookies

Trimite mesaj | Cauta in arhiva




  • 01.11.2012 - Borcan Goronică

    Intrebare: Doresc să înscriu în CF o casă pentru care am autorizaţie de construire, certificat de atestare a edificării şi extras CF pentru terenul respectiv, proprietatea mea, situat în intravilan cu categoria de folosinţă păşune. Vă rog să-mi spuneţi dacă Legea 133/2012,privind aprobarea OUG 64/2010 a intrat în vigoare sau nu? Topograful îmi spune că nu, ori eu ştiu că da, iar schimbarea categoriei de folosinţă a terenului nu-mi este impiedicată de Legea 214/2011, nefiind în situaţiile din art. 1 ale acestei legi. Cu aceste argumente mi-a blocat întocmirea documentaţiei tehnice cadastrale la jumătatea acţiunii şi-mi spune să mai aştept până intră în vigoare Legea 133/2012, iar toate actele sunt la el.Vă mulţumesc mult.

    Raspuns: Legea nr. 133/2012 a fost publicata in M.O. nr. 506/24.07.2012 si a intrat in vigoare la data de 27.07.2012.